Історія Панського (згодом дитячого) будинку

 

А складені легенди з давніх - давен про урочища піша гора ( легенди, перекази старожилів підтверджують, що тут проходили татари), Клебаня, Липина, Гряда, Рідка, Кремінська – доповнюють історію рідного поселення. В архівних документах первоначальна назва села значиться „Liha Woda”. І слово Лісові води побутує і до сьогоднішніх днів.

Північна сторона Лісовід була зайнята лісовим масивом. Можна тільки припустити, що дорога, яка з’єднувала Сатанів і Городок вела через Троянів вал, і в архівних документах згадується 1512 роком, сформувала територію де сьогодні і знаходиться Лісоводський ліцей. Ця територія, разом із територіями Лисої і Камінної гори де формувалися козачі загони  і загони мешканців приближених сіл для самооборони проти татарських кочовиків, що організувалися на Трояновім валу. Ці території були обкопані глибоким ровом, обсаджувалися дубами, акаціями, піхтами, що забезпечувало безпеку їх перебування.

Перекази предків доказують, що на території ( де знаходиться ліцей) тимчасово дислокувалися козачі полки і загони самооборони. Тут знаходилось дві дерев’яні казарми, обори для коней). І це місце вважалось найбільш підходящим і захищеним. А дубова роща, каскад озер і неописуєма природа складали для козаків уют і вигідне положення. В архівних документах, що датуються 1512 роком згадується оксамитовий пейзаж , що складає лісовий масив молодих дубових насаджень. Один із них і збереже історію до сьогоднішнього дня.

В 1569 році Волинські, Подільські і Київські землі були приєднані до польського королівства. Таким було бажання українських поляків і всієї шляхти, яка хотіла забезпечити собі такі ж політичні права, як і шляхта Польщі. Можливо, що українці хотіли через татарську загрозу. Татари майже щороку здійснювали набіги на Україну із Криму, грабуючи і збираючи в рабство населення.

Іншою важливою подією в 1569 році була польсько – литовська унія, в результаті якої утворилася Річ Посполита з єдиним королем і Парламентом, але окремими законами. Люблінська Унія між Польщею і Великим князівством Литовським про об’єднання їх в єдину державу – Річ Посполиту. А Правобережна Україна, згідно угоди залишилася під владою польських феодалів.

В 1569 році було утворено Подільське і Волинське воєводство, які в свою чергу ділилися на староства, а потім на повіти. І першим князем Подільського воєводства назначеним польським королем Сігізмун ІІ Августом був Костянтин Острозький.

З історичних документів відомо, що починаючи з цього періоду Лісоводи були закріпаченим селом і належало різним шляхетським магнатам. Першим феодалом був магнат Йосиф Вільковський, , де спадкоємність належала упродовж чотирьох поколінь аж до 1654 року. Потім його маєтність перейшла у власність магната Адама Стадницького, династіям якого, Лісоводи були приречені і належали  141 рік. В 1793 році, коли в результаті другого поділу Подільська губернія відійшла до Росії , магнат Войцех Стадницький, останній із династії Стадницьких ,який правив Лісоводами 16 років у віці 46 років, оженившись вдруге спродасть маєтність і перебереться в Могилівську губернію у маєтність сімї дружини графа Заславського. Є припущення про те що Войцех Стадницький непогодився з новими Російськими реформами.  Викупити лісоводську маєтність було багато, кандидатів втому числі королівський камергер генерал П.Старжинський. Багаті землевласники В.Зеленський, М. Ольшанський, і магнат Ф. Раціборовський.

Феодал Франц Раціборовський здобув маєтність і дворянство села Лісоводи і Лісоводсько волості з прилягаючими селами з ласки вельможі Попова Василя Степановича сподвижила князя Потьомкіна, який являвся його фаворитом, при настоянії графа Грохольського М.М, який в послідуючі роки 1823-1831 був призначений Подільським губернатором, старога друга Раціборовського і який родом також із Краківського воєводства, і був в близьких відносинах з Поповим В.С. і самим Потьомкіним. Вельможну подачку в цьому надав і граф Ледоховський, який в майбутньому стане близьким кумиром Франца Раціборовського, і вже володів маєтностями Волочиської і Теофіпольської волостей. А участь в банкеті  в честь 60 річчя В.С. Попова, всіх їх зблизить і кращими стануть їх партнерські відносини . Так найбагатший магнат Раціборовський, який володів маєтностями Маківської і Вишнівської волостей, багатьма поселенями в Нігинської і Смотрицькій і Дережнянській волості, а з 1793 року заволодіє і маєтностями і Лісоводської волості з декількома прилягаючими селами ( в т.ч.  Кремінна,Скотиняни , Борщівка). В кожному селі буде призначений  урядник ( поссесор) і управ, які підкорялися Лісоводському волосному дідичу              ( племіннику феодала Ф. Раціборовського також по фамілії Раціборовський Йосиф ). Родина графа Франца Раціборовського переїде з передмістя Кракова у другій половині ХVIII століття по рекомендації графа Грохольського  М.М, який і допоміг заволодіти першими Маківськими маєтностями в Камянецькому повіті.

У 1828 році в розквіті весни, об’їжджаючи свої володіння, Раціборовський прибув в Лісоводи. В Лісоводський волості феодал перебував декілька днів. В Лісоводах він побував часто, а вот останній приїзд для нього став найприємнішим, коли Лісоводи його зачарували.

Додаткова інформація